
Ritkábban, de szintén előforduló egyéb kellemetlen, a sebgyógyulást nagymértékben hátráltató gyógyulási zavarok lehetnek még a hipertrófiás hegek kialakulása (burjánzás, vadhús képződés) az ödéma és vérömleny képződés, nagymértékű sebváladékozás, üregképződés, távoli sebszélek, a sebek kiszáradása, idegentest a sebben és még néhány ennél is ritkább eltérés, anomália.
Még mindig gyakori tévhit, hogy a kutyák és macskák seb nyalása kívánatos, a gyógyulást elősegítő folyamat, amit hagyni, vagy esetleg elősegíteni érdemes. Tény, hogy egyes kezeletlen sebek természetes gyógyulásának első szakaszában (tisztulás) a nyalakodás pozitív hatású lehet, de a 2. és 3. szakaszban a nyalakodás legalább ennyit árt a sérülékeny angiofibroblaszt és fiatal hámszövet károsításával, a sebszélek távolításával és a sebnyugalom megzavarásával.

Ráadásul, ha belegondolunk egy egészséges kutya, macska szájüregének baktérium összetételébe, de főleg egy fogköves, gyulladásokkal is terhelt szájüreg baktériumainak fehérjebontó és gennyesztő baktériumainak tömegébe, úgy könnyű megérteni, hogy a nyalakodás mekkora veszélyt jelen a sebfertőzések tekintetében. Egy ellátott, kezelt seb esetében a nyalakodás a sebgyógyulás minden szakaszára komoly veszélyt jelent, abszolút nem kívánatos, megakadályozandó.
A nyalakodás megakadályozása néha nem egyszerű, antibiotikumos, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító (akár nyugtató szerek) és helyi gyógyszerek, illetve gallér és/vagy műtét utáni ruha is (extrém esetekben akár a felsoroltak összessége is) szükséges lehet.
A sebgyógyulás folyamatának támogatása:
A sebgyógyulás folyamatait segítjük a kiszáradás megakadályozásával, a gyulladások/fertőzések megakadályozásával, és a sebnyugalom biztosításával. A szennyezett vagy nem friss sebek esetében kiemelten fontos a szennyeződések, idegentestek, elhalt, vagy életképtelen szövetek eltávolítása (sebtoilette).

A sebek egy részét az orvos és állatorvos rétegesen varrja, a rétegek közé az esetek egy részében a sebváladék távozását segítendő dréncsövet ültet be. Azonban vannak esetek, amikor a seb zárása nem lehetséges, vagy nem célszerű (extrém szennyezett, kiterjedt szövethiánnyal járó, harapott sebek). A sebkezeléshez hozzátartozik az egész szervezet támogatása (szisztémás antibiotikum és gyulladáscsökkentő/lázcsillapító gyógyszeres kezelés, akár infúziós kezelés), a sebek lokális kezelése (váladék eltávolítása, helyi antibiotikumok, fertőtlenítők, gyulladáscsökkentők alkalmazása), valamint az egyed és a sérült végtag nyugalmának biztosítása (ketreces tartással, lakásban tartással, illetve kötözéssel). A sebek kezelését sokszor az orvos, állatorvos kezdi meg, majd az otthoni sebgyógyulás időszakában a kutya, macska gazdája, családtagok folytatják és fejezik be a kezelést. A kezelés teljes folyamatát és befejezését is ideális esetben szakember felügyeli, irányítja.
Otthoni sebkezelés:
Az otthoni sebkezelés kiegészítéseként a 30 és 100 g-os kiszerelésben elérhető Centis krémet és a Centis tablettát ajánljuk. Ezek a készítmények mindegyike mellékhatások nélkül alkalmazható, ugyanakkor igen hatékonyan támogatja a sebgyógyulás mindhárom fázisát. Enyhe sebgyógyulási zavarok eseteiben, vagy eseménymentes sebgyógyulás lezajlásának gyorsítása érdekében a Centis krém és/vagy Centis tabletta önmagában is megoldás lehet.