Mozgalmas a március a számos világnap kapcsán. Szeretnék a mai napon a Víz Világnapja alkalmával pár szót szólni környezetünk, vizeink védelme és védelmének fontossága érdekében.
AZ IDEI VÍZ VILÁGNAPJÁNAK CÉLJA?
A Víz Világnapja minden év március 22-én megtartott esemény. Célja, hogy felkeltse a figyelmet a mindenki számára elérhető tiszta víz fontosságára, és az édesvíz készletek veszélyeztetettségére.
Az idei Víz Világnap arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizeinket és a környezetünket fenyegető válság megoldása a jó irányban tett lépések felgyorsításában rejlik.
’’ Mert mindannyian függünk a víztől, ezért mindenkinek van tennivalója ebben a kritikus időszakban!”
Gondoljunk csak arra, hogy testünk 75%-a vizet tartalmaz, az agynak 85%-a víz. Testünkben minden sejt működése a víztől függ. Különböző testfunkciók fenntartása érdekében, szükségünk van rá, hogy minden egyes nap 2-3 liter vizet fogyasszunk.
Szükségünk van a napi vízfelvételre, mivel azt csupán táplálékbevitellel nem tudjuk testünkben fenntartani. Víz nélkül néhány nap alatt meghalhatunk.
VESZÉLYBE KERÜLT VÍZKÉSZLETEINK:
A kontinensek, így Európa vízkészletei is komoly veszélyben vannak, ennek oka részben a túlzott vízfelhasználás -jelentette be a WWF egy beszámolóban.
A jövőt tekintve nem túl rózsásak a kilátások, hiszen a népesedés, a klímaváltozás valószínűleg csak még kiegyenlítetlenebbé teszi a készletek eloszlását. Ráadásul a gazdasági fejlődés következtében tovább nőnek az igények. Magyarország vizekben igen gazdag, a víz jelentős része viszont külföldről érkezik a folyókba, csak töredéke hullik le csapadék formájában az ország területén, ezért különösen fontos átgondolni a vízzel kapcsolatos kérdéseket.
Ezért NE vegyük természetesnek, hogy van víz!
– Hogy iható!
– Hogy tiszta!
– és mindig van elegendő belőle!
Hiszen vízkészleteink fogynak, és kötelességünk odafigyelni a pazarlására!
„A Földet nem véletlenül nevezik kék bolygónak. Felszínének kétharmadát víz borítja, ennek csaknem 97 százaléka sós, 2 százaléka hóvá-jéggé fagyott édesvíz, míg ivásra, locsolásra alig 1 százaléknyi használható. S bár a készletek viszonylag állandóak, a vízfogyasztás egyre nő.„
Ezért neked, családodnak, kisebb-nagyobb közösségeknek is felelőssége, hogy a mindennapi vízhasználati szokásaink megváltozzanak, és hogy felelősségteljesen, takarékosan bánjunk a vízzel.
Tiszteld a vizet, mely mindennapi szomjad oltja!
Baráti üdvözlettel: